Вибір стильового рішення – задача, важливість якої важко переоцінити, адже від правильно обраного оформлення приміщення залежать настрій, працездатність, зручність і комфорт.
Вибір стильового рішення – задача, важливість якої важко переоцінити, адже від правильно обраного оформлення приміщення залежать настрій, працездатність, зручність і комфорт вашого життя.
У цій статті розбираємося в різноманітті існуючих стилів і визначаємо ключові особливості кожного з сучасних стилів дизайну інтер’єру
Всі стилі інтер’єру умовно можна розділити на три групи:
- історичні стилі (характеризуються спільністю образних систем, засобів художньої виразності і творчих прийомів, які існували в певні історичні епохи. В сучасній реалізації історичні стилі можуть постати лише як стилізація того чи іншого архітектурного напрямку)
- сучасні стилі (грунтуються на контрастно зіставлених по одному ряду ознак (колір, матеріал, специфіка деталей), але утворюють цілісність за іншими ознаками)
3. етнічні стилі (відображають національні особливості дизайну приміщень певної країни. Вони обумовлені культурними традиціями, укладом життя людей, які, в свою чергу, визначаються географічним розташуванням країни і кліматичними умовами)
Розглянемо найбільш популярні сучасні стилі:
- Арт-деко / Ар-деко (з франц. – декоративне мистецтво). Стиль є синтезом таких стилів: модерн, неокласицизм з елементами кубізму і конструктивізму. Головні відмінності цього стилю – різноманітні геометричні форми: кола, овали, трикутники, багатогранники, а також плавні криволінійні форми. При оформленні інтер’єру використовується дерево дорогих порід, чорний лак, хром, прикраси зі слонової кістки і перламутру, шкури тварин, дзеркала з рамами у вигляді сонця або восьмигранников. Відмінним фоном для цього служать світлі пастельні стіни, однотонні або з характерним малюнком, або панелі зі світлого дерева.
- Еко-стиль об’єднує і запозичує форми і ідеї з таких стилів: природні орнаменти – у стилю модерн, техніка і електроніка захована за шафами і ширмами є ідеєю стилів хай тек і мінімалізм, використання природних матеріалів – з японського стилю і кантрі. Основні риси стилю: використання натуральних матеріалів, природність і простота, кімнатні рослини у великій кількості, колірна палітра «природних матеріалів». Вибір кольору можна зіставляти з 4 природними стихіями – водою, вогнем, повітрям і землею.
- Кітч. Стиль можна охарактеризувати однією фразою: «дайте волю своїй шаленості!». У стилю багато своїх особливостей, його суть – це організований хаос, використання недорогих матеріалів, яскраві, кричущі і іноді навіть вульгарні тони. Основні характеристики стилю: екстравагантність, приторність і креатив. Кантрі, класика, футуризм, все елементи декору, інтер’єру, повинні вступати в якийсь конфлікт. Кітч відрізняється використанням яскравих кольорів, змішанням часом несумісних орнаментів і принтів, демонстрацією зухвалих предметів мистецтва. Предмети декору можуть суперечити один одному, а кольори сильно контрастувати. Інтер’єр в стилі кітч епатажний і злегка шокуючий.
• Хай-тек (з англ. «High technology» – високі технології). Стиль Хай-тек в інтер’єрі – символ функціональності, лаконічності і простоти. Характерні особливості стилю – часте використання бетону, металу, скла і пластика. В інтер’єрі оформленому в стилі хай-тек відсутні принти, постери, багатий декор. Замість декоративних елементів – блиск металу і гра світла. У приміщенні використовується мінімум меблів, яка повинна бути функціональною, а кухонна техніка – вбудована, хромована. Всі нечисленні предмети меблів демонструють високу якість. - Лофт – це мінімум перегородок, максимум простору. Колірна гамма інтер’єру – холодні відтінки. Відмітна особливість кольорової палітри стилю – колірна або фактурна контрастність стін. Наприклад, три стіни в кімнаті цегляні, а четверта покрита металевою штукатуркою, цей підхід розподілити кімнату на зони.У приміщенні меблі – максимально прості та функціональні, великі вікна і практично повністю відсутній декор. Те, що в інших стилях виглядає як недолік: цегляні виступи, оштукатурені стіни, дощата підлога, є родзинкою цього стилю. Для створення інтер’єру в стилі лофт необхідне відповідне приміщення, яке залишиться повністю відкритим, закриваються тільки санвузли і спальні. Вікна по можливості повинні залишитися відкритими для збереження освітленості і підкреслювати простір, на стінах використовується цегла і мікроцемент, на підлозі – дошки або площа заливається бетоном, всюди вішаються індустріальні лампи і різноманітні технічні освітлювальні прилади. Невід’ємна частина лофт – предмети сучасного мистецтва: меблі, картини, скульптури, інсталяції та ін.
- Модерн (він же «ар-нуво», югендштиль, віденський сецессион). Відмінною рисою стилю є в’юнка рослина або плавні S-образні лінії, що визначає зовнішній вигляд всього, починаючи з конструкції будівлі, закінчуючи внутрішньою обробкою і декором. В інтер’єрі стилю модерн відчувається динаміка, все в’ється, переплітається і, як ніби, коливається. Практично кожна деталь інтер’єру має вигнуту лінію: двері, вікна, меблі, елементи декору. Модерн – повна протилежність монументальності, непорушності і масивності. У дизайні використовуються вітражі (найвідоміший елемент стилю), різьблення по дереву, розпис стін рослинними орнаментами, химерні ковані вироби, викривлені рами і меблі, складні драпірування і ламбрекени на вікнах. Як правило використовуються м’які відтінки, максимально наближені до натуральних: білий, бежевий, гірчичний, оливковий, блакитний, коричневий, болотно-зелений, а також сріблястий і золотий. Модерн створює романтичну атмосферу, відповідно стилю властиво неяскраве і приглушене освітлення. Нерідко використовуються світильники з кольорового і матового скла. Модерн відрізняє використання таких матеріалів, як благородне дерево, скло, камінь, мармур, кераміка, дорогі тканини і коване залізо.
- Мінімалізм. Характеризується лаконічною виразністю, простотою, точністю і ясністю композиції. Інтер’єр в стилі мінімалізму передбачаєпросторову свободу, багаторівневе хороше освітлення, використовуються натуральні матеріали, в основному не оброблені і з грубою текстурою, ніякого декору і прості лаконічні форми, використовуються тільки найнеобхідніші предмети. Колірна палітра – світла, заснована на грі полутонів, багато білого, який підкреслюється чорним і сірим. Палітра мінімалізму доповнюється природними тонами дерева, металу і цегли. Перевага віддається використанню вбудованих меблів для зберігання, багатофункціональним предметів і трансформерам. В обробці використовуються яскраво виражені фактури природних матеріалів, в поєднанні з пластиком, склом, бетоном, алюмінієм. Вікна – максимально відкриті для проникнення сонячних променів, використовуються жалюзі і легкі прозорі тканини.
• Поп-арт. Стиль асоціюється з барвистими постерами, сміливими поєднаннями текстур, коміксами, портретами Мерлін Монро і тиражуванням, веселими 60ми. У приміщенні цього стилю всі стіни відрізняються один від одного кольором, фактурою або стилістикою декору. Стандартна основа – білі пофарбовані стіни, з якими контрастують яскраві плакати або креативні графіті. Сміливо можуть поєднуватися шпалери з газетними листами, штукатурка з фарбуванням. Поп-арт не допускає дорогих розкішних меблів з натуральних матеріалів. У цьому стилі модно використовувати меблі з яскравого пластика. В інтер’єрі стилю поп-арт, звичайна шафа, як правило, замінена нішами або вбудованою шафою. Невід’ємним атрибутом стилю є меблі з гляцевою фактурою і блискучі поверхні. У стилі поп-арт використовуються як натуральні матеріали, так і штучні. Це цілком недорогий стиль, так як за основу береться пластмаса, синтетика, папір, метал і скло.
• Класика. Інтер’єр в класичному стилі побудований на симетричних композиціях і чітких формах. Для стилю характерні гармонія, симетрія і дорогі, якісні матеріали всіх деталей, починаючи з оздоблювальних матеріалів і закінчуючи аксесуарами. Обов’язкові елементи декору: статуетки, свічники, люстри з підвісками, ліпнина, картини і дзеркала. Колірна гамма – спокійна, без кричущих відтінків, в основному це бежеві та кремові кольори, хоча можуть бути і виключення. Для класичного стилю важливе відчуття багатства, урочистості і граціозності. В оздобленні використовуються розпис і фризи, а також, в залежності від призначення приміщення, в оздобленні використовуються колони і напівколони, які надають кімнаті велич палацових апартаментів. В оформленні приміщення в класичному стилі велика увага приділена меблям, вони масивні, але при цьому витончені. Меблі, найчастіше, виготовлена з цінних порід дерева, так як вони здатні підкреслити витонченість і респектабельність всього інтер’єру. Оббивка меблів з бавовни, шовку, атласу благородних стриманих кольорів з ненав’язливим малюнком.
І на завершення відзначимо, що рідко можна зустріти інтер’єр в чистому стилі. Гармонійне змішання різних стилів і дає найбільший ефект.
Адже головне, щоб в приміщенні завжди були затишок і тепло для тих, хто в ньому живе і працює.